Norint gabenti tarptautinius krovinius, reikia žinoti tikrai nemažai subtilybių. Viena iš jų – tinkamai sutvarkyti dokumentai, kad, keliaujant per šalių sienas, muitinėse nekiltų nereikalingų problemų, kurios tikrai gali apkartinti gyvenimą. Kad taip neatsitiktų, reikia žinoti kaip ir kokius dokumentus pateikti muitinei, kokiu būdu tai galima padaryti ir ar verta šį darbą atlikti patiems, ar, vis dėlto, geriau jį patikėti savo darbą išmanantiems specialistams. Tad aptarkime, ką reikėtų žinoti, norint teisingai pateikti dokumentus.
Importuojant ar eksportuojant prekes pirmiausiai susiduriame su jų gabenimu per sieną bei muitinės deklaracijomis. Muitinėms pateikti dokumentus svarbu dėl jų vykdomos įstatymų bei pajamų kontrolės, tad be šios procedūros neapsieisite.
Dabar pildyti deklaracijas yra tikrai patogiau, nei anksčiau, mat galima užpildyti ne tik paprastas deklaracijas vietoje, tačiau ir elektronines muitinės deklaracijas. Jos savo turiniu yra analogiškos pildomoms vietoje. Verta paminėti, kad elektroninė deklaracija Europos Sąjungos valstybėse yra tapusi įprastine, o, pasak oficialaus muitinės puslapio, rašytinė deklaracija priimama tik išimtiniais atvejais. Tai tikrai patogu, nes šį darbą galima atlikti tiesiai iš savo biuro patalpų, nelaukiant anksčiau besiformavusiose netrumpose eilėse.
Norint elektroniniu būdu deklaruoti savo prekes, turi būti pasirašyta sutartis su teritorine muitine. Sutartyje detalizuojama, kaip pateikiamos elektroninės deklaracijos bei nustatoma deklaruotojo atsakomybė, taip pat nurodoma, kokiu būdu deklaruojantis asmuo bus informuotas apie pateiktos deklaracijos statusą.
Savarankiškai deklaracijas galima užpildyti per iMDAS – išmaniosios muitinės deklaracijų sistemą.
Kaip nurodoma LR muitinės portale, iki krovinių ar kitų siuntų deklaravimo turėsite atlikti keletą pagrindinių žingsnių.
„Jei planuojate savarankiškai deklaruoti prekes, pirmiausia turite užsiregistruoti Bendrojo naudotojų valdymo portale (BAP), tuomet Muitinės leidimų sistemoje (MLS) pateikti prašymą suteikti Ekonominės veiklos vykdytojo registracijos ir identifikavimo (EORI) kodą. Kai Jums bus suteiktas EORI kodas, Išmaniojoje muitinės deklaracijų apdorojimo sistemoje (iMDAS) galėsite savarankiškai teikti muitinei prekių deklaracijas“, – nurodoma muitinės nuostatuose privatiems asmenims.
Tam, kad muitinė galėtų suteikti leidimus ir apskaičiuoti mokesčius – PVM, muitą, akcizą, turi būti pateikiami visi prašomi dokumentai apie siuntoje esančias prekes. Turėsite nurodyti jų pavadinimą, kiekius, vertę, prekių įsigijimą patvirtinančius dokumentus, sąskaitas ar banko išrašus bei išsamiai aprašyti prekę. Stambesniems, didesnės vertės kroviniams prireiks krovinio transportavimo dokumentų, vadinamų CMR, pakavimo lapų, sąskaitų faktūrų, kitų turimų prekių siuntą lydinčių dokumentų.
Elektroninė deklaracija priimama tuo atveju, kai prekės yra pateiktos muitiniam tikrinimui muitinės nustatytoje, priimtinoje vietoje.
„Apie tokį prekių pateikimą muitiniam tikrinimui muitinei yra pranešama elektronine žinute, kurią pateikia asmuo, teikiantis deklaraciją. Jeigu priėmus pateiktą elektroninę deklaraciją muitinė nepriėmė sprendimo atlikti dokumentinį ar fizinį prekių tikrinimą, nėra būtinybės pateikti rašytinius dokumentus, pakanka nustatyta tvarka pateikiamoje deklaracijoje šiuos dokumentus uždeklaruoti“, – pranešama oficialioje muitinės svetainėje lrmuitine.lt.
Jei dokumentų patikrinimo prireiktų, asmeniui, teikiančiam deklaraciją, pranešama, kokius dokumentus reikia pateikti.
Kalbant apie mokesčius gabenant prekes, reikia pažymėti, kad priklausomai nuo krovinio, prekės ar siuntos, sumos skaičiuojamos individualiai, tad nėra nustatytos vienos konkrečios sumos. Pats muito mokestis bei nuo kokios sumos jis yra mokamas priklauso nuo deklaruojamų prekių bei šalies, į kurią ar iš kurios norima gabenti siuntą.
Kaip aiškina LR muitinė, muitai pagal jų apskaičiavimo būdą gali būti vertybiniai, specifiniai ir mišrūs. Vertybiniai muitai apskaičiuojami apmokestinamų prekių ir kitų vertybių muitinės vertės dydžio procentais, specifiniai – pagal prekių matavimo vienetą, mišrūs – derinant vertybinius ir specifinius muitų apskaičiavimo metodus.
Pridėtinės vertės mokestis arba kitaip PVM taikomas beveik visoms prekėms, kurios perkamos ir parduodamos naudoti ir vartoti ES.
„PVM netaikomas prekių eksportui į ES nepriklausančias šalis. Šiais atvejais PVM taikomas ir mokėtinas importo šalyje, o eksportuotojui PVM deklaruoti nereikia. Tačiau eksportuojant prekes reikės pateikti dokumentus, įrodančius, kad prekės buvo išvežtos iš ES. Tai gali būti įrodoma pateikiant mokesčių institucijoms sąskaitos faktūros, važtos dokumento arba importo muitinės įrašo kopiją. Šį įrodymą reikės pateikti tam, kad galėtumėte atgauti visą PVM, kurį sumokėjote vykdydamas ankstesnę susijusią operaciją iki pat eksporto“, – informuoja oficialus ES portalas europa.eu.
Skirtingose ES šalyse taikomi skirtingi PVM tarifai.
Akcizo mokestis taikomas toms prekėms, kurios yra apmokestintos akcizais – alkoholio gaminiai, kvepalai ir tualetiniai vandenys, tabakas ir tabako gaminiai, elektros energija, energiniai produktai.
Dokumentų pateikimas elektroniniu būdu yra patogus, tačiau taip pat kruopštumo ir žinių reikalaujantis procesas. Labai svarbu, kad dokumentai būtų užpildyti tinkamai, todėl prieš pateikiant deklaraciją reikia itin kruopščiai viską patikrinti. Sklandus muitinės deklaracijos patvirtinimas priklausys nuo to, ar visi dokumentai bus tvarkingi ir specialistams nepritrūks informacijos, ar prekės bus teisingai aprašytos.
Žinoma, dokumentų pateikimas priklausys ir nuo to, ar pirmą kartą tai darote. Tuo atveju teks užsiregistruoti visose reikalingose platformose, įsigilinti į deklaracijos pateikimo subtilybes ir tik tada pateikti reikiamus dokumentus.
Kalbant apie elektroninių deklaracijų muitinei pateikimą išsiaiškinome, kad reikia žinoti tikrai ne vieną subtilybę. Perprasti sistemą tikrai reikia laiko, o pateikti visus reikalingus duomenis – žinių bei atidumo.
„Baltic Transline“ jau daugiau kaip 21-erius metus teikia visapusiškas, kokybiškas tarptautinių krovinių gabenimo paslaugas, todėl gali patikimai atstovauti jus ir sutvarkyti visus su muitine susijusius formalumus.
Nežinote nuo ko pradėti? Pradėkite nuo savo srities profesionalų. Susisiekite ir rasime jums priimtiniausią sprendimą.
Ačiū!
Dėkojame, kad domitės galimybe dirbti mūsų įmonėje. Jūsų informaciją gavome, su atrinktais kandidatais susisieksime.
Kitu laiku susisieksime kaip įmanoma greičiau.